Ezber Yapma Yöntemi

Sayfalar nasıl ezberleniyor?
Beşerli ezberleme Sistemi

Kur’ân-ı Kerim  sayfaları ezberlenirken satırlar “beşer beşer” ezberleniyor.
Bu, hafızlık için çok mühim bir husus. Hafızlıkta sayfaları beşer beşer ezberlemenin ayrı bir hikmeti var. Kur’ân-ı Kerîm’in ilk nazil olan ayetleri  “alak sûresinin” ilkbeş ayetidir. Beşerli ezber sistemini pratik hayatta tatbik ediyoruz ve faydasını hususi ile hatimle kıldırdırdığımız teravih namazlarında görüyoruz.
Malumunuz üzre Kur’ân-ı Kerimin sayfaları 15 satır. Dolayısı ile bir sayfada üç tane beş satır var. ve sayfaları beşer beşer ezberliyoruz. Gelelim ezber yapma yöntemine; 
Ezberlenecek ilk beş satır asgari 15 kez mahreç ve tecvid kaidelerine uyularak okunuyor. 15 defa okumanın da bir usulü var. Önce tertil (yavaş okuyuş) ile bir-iki defa okunuyor. Özellikle ilk okuma hocanın huzurunda oluyor. Sonra orta okuyuş (tedvir) ile 12-13 defa okunmaya devam ediliyor. Şayet ihtiyaç olursa hızlı okuyuş (hadr) ile birkaç kez daha okunabiliyor. Buradaki püf nokta, sayfaları yüzüne okurken çok dikkatli olmaktan geçiyor. Çünkü doğru bakamayan talebe doğru göremiyorve ezberi eksik ya da yanlış oluyor.
Yüzünden okuma bittikten sonra Satır satır ezberleniyor. Mümkünse bir satır bir satır ezberlenmeli. Bir satırdan az (mesela yarım satır) ezber yapmak gözleri tembelleştiriyor, ama en az bir satır olursa 10 dakikada yapılacak ezber süresi 5 dakikaya düşüyor.

 Mesela araba kullanmak gibi; birinci ve ikinci vitesle fazla hız yapılmadığı için araç kullananlar hem araba kullanıp hem de sağa sola bakabiliyorlar. ancak 4. yada 5. vitesle yola devam edenler süratli giderek kısa sürede fazla mesafe alıyorlar ve sadece önlerine bakıyorlar. 


Yorumlar - Yorum Yaz